Novi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) opcija je koja može pomoći državi da poduzme neophodne mjere štednje, ali bi bilo loše da se novi kredit uzme za tekuću potrošnju. Formiranjem nove državne vlade otvorena je mogućnost otpočinjanja razgovora sa MMF-om o novom aranžmanu. Stvorile su se pretpostavke za početak pregovora. Treba vidjeti hoćemo li uspjeti napraviti aranžman koji će biti prihvatljiv i hoće li MMF to odobriti. Prethodni aranžman prekinut je zato što nisu ispunjeni dogovoreni uvjeti te da će stoga biti vođeni razgovori o sasvim novom aranžmanu.
Novi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) opcija je koja može pomoći državi da poduzme neophodne mjere štednje, ali bi bilo loše da se novi kredit uzme za tekuću potrošnju, kažu stručnjaci za "Dnevni avaz".
Novi aranžman
Ministar finansija Federacije BiH Ante Krajina kazao nam je da je formiranjem nove državne vlade otvorena mogućnost otpočinjanja razgovora sa MMF-om o novom aranžmanu.
- Stvorile su se pretpostavke za početak pregovora. Treba vidjeti hoćemo li uspjeti napraviti aranžman koji će biti prihvatljiv i hoće li MMF to odobriti - rekao nam je Bevanda.
On je dodao da je prethodni aranžman prekinut zato što nisu ispunjeni dogovoreni uvjeti te da će stoga biti vođeni razgovori o sasvim novom aranžmanu.
Analitičar Vanjskotrgovinske komore BiH Duljko Hasić istakao je da je nastavak saradnje s MMF-om nužno zlo. On smatra da je to način da se uvede finansijska disciplina u javnoj potrošnji, da se provedu neophodne reforme i da se, na duži rok, poveća priliv stranih investicija. A sve ovo teško bi bilo ostvarivo bez MMF-a.
Ekonomski analitičar Zlatko Hurtić nije za varijantu da se uzima kredit MMF-a u većem iznosu.
- To samo šalje loš signal da vlasti ponovo ne razmišljaju o razvoju. nego o potrošnji i održavanju nerealno visoke budžetske potrošnje koja je prvobitno finansirana sredstvima od PDV-a, a sada kreditom MMF-a i obveznicama - kazao nam je Hurtić.
On je podsjetio da kredit MMF-a nije razvojni. On služi za stabilizaciju budžeta, a ne za ulaganja u razvoj infrastrukture i druge javne investicije koje su u uvjetima ekonomske krize neophodne.
Prava poruka
- Za nas su važniji krediti Svjetske banke (SB), EBRD-a i EIB-a, koji imaju za cilj da podrže investicije. Nije tačno da je aranžman sa MMF-om uvjet za korištenje kredita Svjetske banke ili drugih razvojnih banaka. To važi samo za one kredite koji predstavljaju budžetsku podršku, a ne za razvojne kredite - kazao je Hurtić.
Prema njegovom mišljenju, ako vlasti žele poslati pravu poruku, trebale bi ići u aranžman sa MMF-om koji ne bi značio povlačenje novca ili bi značio povlačenje minimalnog iznosa.
Mogući novi pregovori
Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić izjavio je nedavno da postoji mogućnost otvaranja novih pregovora s MMF-om kako bi se restrukturirao postojeći dug.
- Sadašnji aranžman sa MMF-om ističe u junu ove godine i do tada neće biti realizirani nikakvi krediti - rekao je Džombić.